Leadership

Ostatnio zastanawiałem się nad zdefiniowaniem wzorca lidera jakiego chciałbym zatrudnić do swojego zespołu, by móc efektywnie współpracować.

Moje rozmyślania zbiegły się z własnym projektem rozwoju osobistego polegającego na zmianie nawyków żywieniowych oraz aktywności fizycznej, które zdecydowanie poprawiły moje samopoczucie, nastawienie oraz poziom odczuwanego szczęścia.

AI poprosiłem o zobrazowanie tematyki poruszanej w tym poście 🙂

Pierwsze

Pierwszym, co zauważyłem jako cecha ważna to „Widzenie przyszłości jako coś pozytywnego”. To chyba definiuje Pozytywnego Człowieka.

Żeby móc o sobie powiedzieć , że „przyszłość kojarzy mi się z czymś pozytywnym” trzeba mieć domyślny sposób myślenia jako rosnący (growing mindset – jakoś lepiej to brzmi po angielsku :)).

Drugie

Rozwinięta umiejętność podejmowania decyzji. Co przez to rozumiem? W danej sytuacji osoba taka potrafi ocenić , czy teraz w oparciu o dane jakie posiada należy wdrożyć zmianę. Czy może mamy jeszcze czas i sytuacja pozwala na zgromadzenie dodatkowych danych do podjęcia lepszej decyzji ? Czy jednak nie będzie za późno? A może swoją diagnozę mogę skonfrontować z opiniami otoczenia i nie ma sensu dalej czekać na więcej argumentów ?

Trzecie

Bycie pragmatycznym.

W dynamicznym środowisku biznesowym nie wystarczy wiedzieć co zrobić , ale jak to zrobić naszybciej i najlepiej. Właściwie , żeby wypracować w sobie te dwie poprzednie cechy to też trzeba wiedzieć w jaki sposób.

Im dłużej obserwuję siebie, oraz ludzi dookoła , to dostrzegam silny związek pomiędzy swoim nastawieniem oraz dbaniem o higienę snu, odżywiania i aktywności fizycznej.

Wiedza ekspercka

Tutaj jest zasadnicze pytanie: Czy lider musi posiadać wiedzę ekspercką z dziedziny, w której będzie operował jego zespół ?

Moim zdaniem, z racji doświadczenia oraz wielu przepracowanych sytuacji kryzysowych, gdzie tylko łącząc technologię z dobrą komunikacją zespołu byliśmy w stanie zidentyfikować przyczyny by moć je wyeliminować i wyjść z kryzysu… to myślę , że TAK.

Nie za często widziałem na swojej drodze zawodowej, aby lider miał ponad-przeciętne wyniki nie wiedząc jak działa proces , w którym operuje jego zespół. Poza tym , posiadanie podstaw o połączeniach przyczynowo-skutkowych w swoim biznesie daje niesamowitą możliwość coachingu swoich ludzi , rozwijania w nich zdolności auto-refleksji i ciągłego samo-doskonalenia. Znajomość zagadnienia pozwoli liderowi na świadome dawanie członkom zespołu przestrzeni na popełnianie błędów bo na nich zwykle najlepiej się UCZYMY,

Wartości

Wiele przypadków pokazuje , że zbieżność wartości jakimi kieruje się dana osoba w swoim życiu z wartościami pozostałych członków zespołu oraz generalnie organizacji , w której się funkcjonuje ma wielkie znaczenie.

Przykładowo w mojej branży usług outsourcingu dla Klientów korporacyjnych (b2b) liczy się:

  • Skupienie się na interesie Klienta aby go wspierać w rozwiązywaniu jego wyzwań
  • Współpraca i przejrzysta komunikacja
  • Poczucie sprawczości, pozytywnie do problemów oraz podejmowanie decyzji w oparciu o fakty
  • Zaangażowanie w wydajność, bycie słownym i skupianie się na poszukiwaniu skutecznych rozwiązań

Spójność

Bycie w zgodzie z samym sobą. Czyli czy posiadanie wartości jakimi dany lider mówi , że się kieruje, faktycznie są widoczne w jego czynach.

Aby przewodzić grupie ludzi niezbędnym jest przecież zarządzać najpierw swoim życiem. Czy akcje jakie podejmujesz każdego dnia są zgodne z Twoimi wartościami czy rzeczami w które wierzysz.

Tutaj dochodzimy do kwestii wyznaczonych Celów. Czyż nie najważniejszym jest bycie obecnym „tu i teraz” w zgodzie z samym sobą?

Osiąganie celów jakie sobie postawimy może być pozytywne, gdy sposób ich realizacji nie koliduje z własnymi przekonaniami/wartościami.

W zasadzie świadomość potrzeby ciągłej pracy nad sobą , dążenie do najlepszej wersji samego siebie, tak by móc powiedzieć o sobie spełnionym jest chyba najbardziej uniwersalnym określeniem spójności jako wypadkowej cechy wszystkiego co napisałem powyżej.

DALL-E wygenerowało taki obrazek kiedy napisałem o spójności lidera

Dodaj komentarz

Blog na WordPress.com.

Design a site like this with WordPress.com
Rozpocznij