Pucek.com

Podczas chwili wolnego czasu wpadł mi w ręce wywiad Kuźniara z panem Bartkiem Puckiem o sztuce czytania książek. Link do tego jest poniżej :

Postanowiłem zgłębić czym się właściwie pan Bartek zajmuje na jego stronie, którą zatytułował „ Praktyczna wiedza o wpływie technologii na świat biznesu”.

Jak można było się spodziewać , zagadnienie AI pojawia się w prawie każdym artykule. Wielki szacunek dla takich osób jak Bartek , którzy są gotowi podzielić się z innymi swoimi przemyśleniami oraz inspirować do rozwoju.

Ja oczywiście zdecydowałem się przestudiować jego slacka , dołączyć do tej społeczności , która może z radością dzielić się swoimi przemyśleniami i zdobytym doświadczeniem.

Dla przykładu , w Top20 książek do przestudiowania przez każdego według Pucka znalazły się „Lekcje historii” Ariel i Will Durantòw w których można wyłapać nieco cennych ponadczasowych zasad ( mam nadzieje , ze wam tez się spodobają ) :

  • Doświadczenia z przeszłości nie pozostawiają wątpliwości, że każdy system gospodarczy prędzej czy później musi polegać na jakiejś formie motywu zysku, aby pobudzić jednostki i grupy do produktywności. Substytuty, takie jak niewolnictwo, nadzór policyjny czy ideologiczny entuzjazm, okazują się zbyt nieproduktywne, zbyt drogie lub zbyt przemijające. Normalnie i ogólnie ludzi ocenia się na podstawie ich zdolności do produkowania – z wyjątkiem wojny, kiedy są oceniani według ich zdolności do niszczenia.
  • W postępowych społeczeństwach koncentracja może osiągnąć punkt, w którym siła liczebna wielu biednych rywalizuje z siłą zdolności nielicznych bogatych; wtedy niestabilna równowaga generuje sytuację krytyczną, którą historia różnie zaradzała poprzez ustawodawstwo redystrybuujące bogactwo lub rewolucję rozdzielającą ubóstwo.
  • Jedyną prawdziwą rewolucją jest oświecenie umysłu i poprawa charakteru, jedyną prawdziwą emancypacją jest jednostka, a jedynymi prawdziwymi rewolucjonistami są filozofowie i święci.
  • Nadmierny wzrost czegokolwiek powoduje reakcję w przeciwnym kierunku;… dyktatura naturalnie powstaje z demokracji, a najbardziej zaostrzona forma tyranii i niewolnictwa z najbardziej skrajnej formy wolności.
  • Demokracja jest najtrudniejszą ze wszystkich form rządów, ponieważ wymaga jak najszerszego rozpowszechnienia inteligencji, a my zapomnieliśmy o tym, aby stać się inteligentnymi, kiedy uczyniliśmy siebie suwerennymi. Edukacja się rozpowszechniła, ale inteligencja jest wiecznie opóźniona przez płodność prostaczków. Pewien cynik zauważył, że „nie wolno intronizować ignorancji tylko dlatego, że jest jej tak dużo”. Jednak ignorancja nie trwa długo, ponieważ poddaje się manipulacji sił, które kształtują opinię publiczną. Może być prawdą, jak przypuszczał Lincoln, że „nie można oszukiwać wszystkich ludzi przez cały czas”, ale można oszukać ich wystarczająco dużo, by rządzić dużym krajem.
  • Historia lubi się powtarzać, ponieważ natura ludzka zmienia się wraz z geologicznym lenistwem, a człowiek jest przygotowany do reagowania w stereotypowy sposób na często występujące sytuacje i bodźce, takie jak głód, niebezpieczeństwo i seks. Ale w rozwiniętej i złożonej cywilizacji jednostki są bardziej zróżnicowane i niepowtarzalne niż w prymitywnym społeczeństwie, a wiele sytuacji zawiera nowe okoliczności wymagające modyfikacji instynktownej reakcji; zwyczaj ustępuje, rozchodzi się rozumowanie; wyniki są mniej przewidywalne. Nie ma pewności, że przyszłość powtórzy przeszłość. Każdy rok to przygoda.
  • Narody umierają. Stare regiony wysychają lub doświadczają innych zmian. Odporny człowiek podnosi swoje narzędzia i sztukę i idzie dalej, zabierając ze sobą wspomnienia. Jeśli edukacja pogłębiła i poszerzyła te wspomnienia, to wraz z nim wędruje cywilizacja i buduje gdzieś kolejny dom. W nowej krainie nie musi zaczynać zupełnie od nowa ani iść bez przyjaznej pomocy; komunikacja i transport wiążą go, jak w odżywczym łożysku, z ojczyzną. Rzym sprowadził cywilizację grecką i przekazał ją Europie Zachodniej; Ameryka skorzystała z cywilizacji europejskiej i przygotowuje się do przekazania jej z niespotykaną dotąd techniką przekazu.
  • Historia jest tak obojętnie bogata, że prawie każdy wniosek z niej można wyciągnąć na podstawie wyboru przykładów

Jedna odpowiedź do „Pucek.com”

  1. Inna godna polecenia pozycja do przestudiowania każdemu „Atomic habits” Jamesa Cleara
    1)Atomowy nawyk to regularna praktyka lub rutyna, która jest nie tylko niewielka i łatwa do wykonania, ale jest także źródłem niesamowitej mocy; składnik systemu wzrostu złożonego.
    2)Złe nawyki powtarzają się raz po raz nie dlatego, że nie chcesz się zmienić, ale dlatego, że masz niewłaściwy system zmiany.
    3)Zmiany, które na pierwszy rzut oka wydają się małe i nieistotne, przełożą się na niezwykłe rezultaty, jeśli zechcesz trzymać się ich przez lata.
    4) Jak to właściwie działa (wyjaśnienie dla inżynierów 😀 ) : Wskazówka (step1)wyzwala pragnienie (step2), które motywuje reakcję (step3), która zapewnia nagrodę (step4), która zaspokaja pragnienie i ostatecznie zostaje powiązana z wskazówką. Razem te cztery kroki tworzą neurologiczną pętlę sprzężenia zwrotnego — wskazówka, głód, reakcja, nagroda; wskazówka, pragnienie, reakcja, nagroda – to ostatecznie pozwala na tworzenie automatycznych nawyków. Ten cykl jest znany jako pętla nawyku .

    Polubienie

Dodaj komentarz

Blog na WordPress.com.

Design a site like this with WordPress.com
Rozpocznij